10.08.2011 13:06:59
region

Szadek też nie chce szybkiej kolei

Kolejny samorząd naszego regionu sprzeciwia się budowie Linii Kolei Dużych Prędkości relacji Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Negatywne stanowisko w tej sprawie wydał Urząd Gminy i Miasta Szadek.

(fot. wikimedia)

Choć nie jest jeszcze przesądzone, którym z zaproponowanych wariantów pobiegnie ostatecznie Linia Kolei Dużych Prędkości w naszym regionie, to władze Szadku wolą dmuchać na zimne, bowiem jeden z nich zakłada jej usytuowanie przez miejscowości: Górna Wola, Sikucin, Reduchów. Mówi burmistrz Szadku Artur Ławniczak:

- Taka kolej wyłącza z funkcjonowania dużo obszarów rolnych i gospodarczych. W wielu przypadkach będzie oznaczała, że ktoś musi zmienić miejsce zamieszkania, a wpływu do samorządu z tego żadnego nie będzie. Jesteśmy przeciwni tej lokalizacji. Gdzieś ta kolej musi przejść, aczkolwiek nie chcemy, żeby to było na terenie naszej gminy. Dzisiaj trudno też mówić, gdzie faktycznie ta kolej pójdzie, jeśli nie będzie odwrotu, to na pewno będziemy walczyć o to, aby jak najmniej domów zostało wysiedlonych. Chodzi o to, aby ludzie otrzymali jak największe odszkodowanie, choć liczę na to, że te środki pójdą na inne potrzeby, np. na drogi.

Jedyny przystanek planowanej Kolei Dużych Prędkości w naszym regionie ma się znaleźć w podsieradzkich Czartkach. Z wielu gmin da się jednak słyszeć coraz częstsze głosy niezadowolenia, doskonałym tego przykładem są tu mieszkańcy i samorządowcy z Błaszek i Wróblewa.

Komentarze

dj_paralaxer
19.03.2012 13:21:37
W 2007 i 2008r. z Karsznic w ciągu doby odjeżdżały jeszcze po 1 pociągu
pospiesznym do Słupska, Poznania, Przemyśla i aż 2 do Krakowa.
lipa
30.08.2011 08:50:14
O nie! Pociągu do Leipzik nie było. Tego nam nie wmówisz.
podróznik
30.08.2011 07:33:21
Minister Grabarczyk, poco nam kolej ktora i tak z nas nikt nie bedzie jezdzil bo bedzie droga podroz. Na miłosc boska napraw Pan drogi krajowe nr 12 i 14, szczegolnioe w gminie LUTUTÓW, ZŁOCZEW, WRÓBLEW, co pan robisz w tej dziedzinie. Jak Pan chcessz napraw pan tabor kolejowy, tory PKP, dworce zwłaszcza te zabytkowe na trasie Kalisz-Łódż, to bedzie nam słuzyc. Pamieta Pan jeszcze niedawno tj. do 1999 na trasie Kalisz-Warszawa kursowało 8 pociagów do Warszawy, były pociągo do Pragi ''BOHEMIA'', do Frankfurtu nad Manem i Paryża, do Leipzik, an takze do Kłodzka i Jeleniej Gory oraz Szczecina ''WŁÓNIARZ''. A z Karsznic było jeszcze tak niedawno po kilka pociagów do Gdanska i Katowic, na dworcach w Sieradzu Zdunskiej, Karsznicach były bary gdzie mozna było sie posilic przed podrozą czy poczekac w cieple zwlaszcza gdy pociag odchodzil nocą zimową pora, A co jest teraz. RUINA. A teraz co pozostało????????? WSPOMNIENIA??????? WEZ PAN SIE DO ROBOTY TO NIKT NIE BEDZIE CHCIAL PANA ODWOŁYWAC.
...
16.08.2011 08:49:04
A dlaczego ta kolej nie może przebiegać "przy" trasie S8, która i tak będzie już strefą transportową??? Dla Sieradza i innych okolicznych gmin to żadna szansa - przystanek na Czartkach - 12 km od centrum. Do łodzi w 18 min, obecnie 50 min - oszczędność mierna w porównaniu z wyższą ceną biletu i dodatkowym kosztem dojazdu do Czartek, teoretycznie ekonomicznie to juz łatwiej dojechać z Sieradza do Zduńskiej niż do Czartek - tańszy bilet na dalsza podróż i lepsza droga dojazdu. Poza tym prezydent sieradza powinien tworzyć miejsca pracy a nie dbać żeby jak największa liczba osób wyjeżdżała za praca z miasta - to jest działanie na niekorzyść miasta (pomijam że zapewne ta samą koleją przyjeżdżać będzie większość pracowników na intratne stanowiska w hucznie już okrzykniętym centrum dystrybucyjnym biedronki na górce woźnickiej). Pewnie władze Sieradza i okolic więcej zrobią dla społeczności nic nie robieniem, bo przynajmniej nie szkodzą!
PIC
15.08.2011 23:36:58
A ja myślę, że te szybkie koleje to wielki PIC i nic z tego nie wyjdzie. No bo skąd pieniądze. To kolejna "z(a)grywka" pana C. G.
baba
14.08.2011 16:51:02
jego stodoła i jego kupa, a tobie nic do tego
do olo
14.08.2011 12:29:01
A może Ty człowieku nigdy na wsi nie byłeś!!!!!!!!najpiękniejsze domy,ogrody, wille są właśnie tam!!!!i to że w miastach się sika po klatakach nie znaczy że na wsi ,,robia kupe''za stodołą!!!!!!!!Ja mieszkam na wsi i takiego czegoś nie widziałam;-)wręcz przeciwnie!!widzę piękne domy,super auta!!!czyste drogi!!!piękne okolice!!!więc 100 lat za murzynami to raczej jesteś Ty;-)
ZDWknc
12.08.2011 19:41:20
gdy czytam wypowiedź burmistrza Szadku to od razu nasuwa mi się odpowiedź na pytanie dla czego za czasów Złotnickiego to Zduńska Wola się rozwinęła a nie tak stare miasto jak Szadek. Widocznie mentalność szadkowian w ogóle się nie zmieniła od tamtych czasów. Widocznie ZDW była otwarta na rozwój i nowoczesne rozwiązania. a Szadek jak był zaściankiem 180 lat temu tak jest teraz i będzie za następne 180 lat. mieszkańcy powinni pomyśleć o swoich dzieciach i ich przyszłości... na którą w Szadku nie ma żadnych perspektyw, a szkoda... pozdro ze Zduni
ktoś
11.08.2011 17:40:33
Popieram biednych rolników którzy przez kolej dużych prędkości mogą stracić cały swój dorobek życia , a ludzie z miasta niech nie wypisują takich głupot że wieś jest taka zacofana bo to żal czytać ...
konkret
11.08.2011 16:17:04
Nie rzygaj na ludzi, którym kdp ma przejść przez środek podwórka albo na których wymusi wyprowadzenie się z nowego domu. To wywraca do góry nogami całe życie. Ci ludzie mają prawo do zgłoszenia swoich obaw. Jeżeli sami tego nie zrobią, kto się za nimi wstawi? Ty? Łatwo jest obrażać kogoś anonimowo, bo to nic nie kosztuje.
olo
11.08.2011 14:30:55
Gówno chłopu nie zegarek tak mówi stare przysłowie. Zero autostrad, zero szybkich kolei, zero kanalizacji - tak mówi polski chłop i idzie robić kupę za stodołą.
dj_paralaxer
11.08.2011 14:15:50
Protestujcie jeszcze więcej, a w ogóle odstąpią od budowy kolei HS w Polsce.
W Karsznicach mieszkańcy też protestują przeciwko centralnemu ogrzewaniu i do dziś dnia nosimy węgiel w wiaderkach. Najlepiej założyć ręce, siedzieć i się nie rozwijać, bo strach!
realista
11.08.2011 11:10:22
Tylko jest pytanie;to po co się robi zebranie(szopkę)i niby konsultację z potencjalnymi zainteresowanymi gdzie nic nikt nie potrafi(nie chcę)odpowiedzieć na pytanie.Jest podsycanie atmosfery(podjudzanie!) a władze(oprócz lokalnych)umywają ręce.W takim wypadku i realizm nic nie pomoże.
konserwatysta
11.08.2011 10:02:43
Koleje zlikwidować-wrócić do furmanek
Grzesiek
10.08.2011 22:37:30
Dokładnie, zamiast ciągle zajmować się nierealną i kosztowną koncepcją kolei HS czas najwyższy przystąpić do modernizacji "czternastki" i to n. Zastanawiające, że linia o podobnym profilu prowadząca ze stolycyie w proponowanej obecnie oszczędnościowej wersji tylko na odcinku Łódź - Kalisz do 130 km/h. Należy powrócić do planów modernizacji na 160-200 km/h. Niestety ostatnio rząd ustami ministra Massela usiłuje przekonać społeczeństwo, że "czternastka" ma niekorzystny profil i "sie nieda". Zastanawiające, że linia o podobnym profilu prowadząca ze stolycy do rodzinnego miasta premiera jest aktualnie do standardu 160-200 modernizowana.
Na koniec kilka słów
Grzesiek
10.08.2011 22:09:50
Dokładnie, czas skończyć z nierealną i kosztowną wizją kolei typu HS i wziąć się za modernizację "czternastki" i nie jak się to proponuje w ograniczonym zakresie tylko do Kalisza i tylko na 130 km/h. Należy wrócić do pierwotnych planów modernizacji na 160-200 km/h, bo takie były. Niestety ostatnio za wszelką cenę rząd ustami ministra Massela usiłuje przekonać społeczeństwa, że "czternastka" ma zły profil, dla tego "sie nieda". Zadziwiające, że linia o podobnym profilu prowadząca ze stolycy do Gdańska jest aktualnie modernizowana do takiego właśnie standardu.
Na koniec kilka słów do samorządowców z wiosek i miasteczek powiatów zduńskowolskiego i sieradzkiego, których nie wiadomo i imię czego nagle ogarnęła rządza protestów. Czy naprawdę wierzycie w to, że dla jakiejś malutkiej społeczności kto kolwiek będzie zmieniał przebieg trasy. Linia HS to nie jest powiatowa dróżka, na której można ot tak zrobić zakręt i coś ominąć. Na liniach kolejowych o tym standardzie przesunięcie choćby o kilometr w bok na długości jednej gminy, czyli jakieś 5-7 km powoduje konieczność zmiany przebiegu trasy na odcinku 15-20 km. Bądźcie panowie realistami.
rołzi
10.08.2011 21:39:22
nie, ja tu mieszkam!
wróblewiak
10.08.2011 20:21:03
Na aktualnościach Urzędu Gminy można tą mapkę pobrać! Adres www.wroblew.pl
wróblewiak
10.08.2011 20:14:15
Mapka jest na www.wroblew.pl
tomeee
10.08.2011 19:20:24
Kolej Dużych Predkosci...a to dobre.Pewnie w Czartkach zatrzymaja sie jeden rano drugi wieczorem a w okresie wakacyjnym doloza jeden w poludnie.Juz dawno powinna byc szlakowa z Lodzi Kal. do Wrocka czy Poznania 160-200km/h a nie jak teraz z Lodzi no do Gajewnik 50-60 a na przejazdach W9 i 20 km/h.W Szadku nikt nie korzysta z kolei bo raz ze ruch pasazer.wymiotlo z weglowki a to blad a KDP w Czartkach???troche daleko.Cena za bilet tez nie bedzie mała wiec z takiej malej rolniczej miesciny ludzie pojada do Zd-Woli na stacje bo blizej i napewno taniej...
A ludzie latwo dorobku zycia nie oddadza na KDP.
Janek
10.08.2011 15:36:32
Czy ktoś ma linka do szczegółowej mapy lokalizacji tych wariantów przebiegu KDP w powiecie sieradzkim i zduńskowolskim?
Może redakcja coś takiego posiada i wrzuci w neta?
Ciągle są artykuły na ten temat ale nie można nigdzie zobaczyć gdzie ta kolej dokładnie ma pójść w regionie.

Więcej informacji

region

Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku

Wczoraj, 15:12:04

Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.

0
Zduńska Wola

Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki

Wczoraj, 13:43:27

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.

6
region

Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki

Wczoraj, 16:02:13

To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

0
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
02:56
I Don't Want To Miss A Thing
Aerosmith
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
02:56
Griechischer Wein
Udo Jürgens
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
23.06.2026 Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej w Zduńskiej Woli. Mówi o nim Katarzyna Biniaszczyk z KPP
22.06.2026 IV Charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
22.06.2026 Piknik Motoryzacyjny Bezpieczne Wakacje w Sieradzu
22.06.2026 Joanna Lisiecka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu
18.06.2026 Młodzież z Jagiellończyka na Erasmus+ w Finlandii

Co, gdzie, kiedy

24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...