04.07.2014 09:59:55 (Aktualizacja: 04.07.2014 09:59:55)
region

ZUS czy OFE? Trudna decyzja o emeryturze

Do końca lipca musimy zadeklarować się, czy chcemy swoje przyszłe składki emerytalne w całości przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy część z nich ma trafiać do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy ta decyzja będzie miała wpływ na naszą przyszłość?

(fot. nasze.fm)

Dlaczego muszę podjąć decyzję o moich pieniądzach?
Decyzja rządu o przeniesieniu ponad 150 miliardów złotych z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wywołała oburzenie opinii publicznej. Teraz rząd każe wybrać co z resztą naszych składek, które pozostały w OFE. Do końca lipca musimy zdecydować, czy pieniądze nadal będą trafiały do wybranego przez nas funduszu czy w całości będą trafiały do ZUSu.

Jak mogę złożyć deklarację?
Deklarację pozostania w OFE można złożyć osobiście poprzez wizytę w jakimkolwiek oddziale ZUS, wysłać dokument pocztą, bądź przez Internet. Tę trzecią możliwość można wykonać poprzez zusowską platformę usług elektronicznych PUE. W przypadku nieposiadania konta na PUE, przy jego zakładaniu, trzeba potwierdzić tożsamość użytkownika... odwiedzając osobiście najbliższy oddział ZUS. Nie trzeba tego robić, jeśli posiada się konto na platformie ePUAP. Dane są automatycznie pobierane, a ePUAP przyda się później do załatwiania innych spraw urzędowych drogą elektroniczną.
Jeśli zadecydujecie, że wolicie zanieść deklarację osobiście, formularz możecie znaleźć na stronie emerytura.gov.pl. Jeżeli nie zrobimy nic do końca lipca, decyzja zostanie podjęta za nas i automatycznie trafimy pod skrzydła ZUSu. Rząd zapowiedział jednak tak zwane "okienka transferowe", które są dodatkowymi terminami dla spóźnialskich. Decyzję wtedy będzie można podjąć od kwietnia do lipca w 2016 roku. Następne "okienka" będą już co cztery lata.

10 lat do emerytury i obligatoryjny ZUS
Rząd oprócz wyżej wymienionej zmiany w OFE wprowadził decyzję, która dotyczyć będzie większości z nas. Dziesięć lat przed emeryturą, wszystkie środki zgromadzone przez przyszłego emeryta w OFE trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to niestety jedno - osoby, którym zostało teraz 10 i mniej lat do emerytury, nie mogą dokonać już decyzji co do zaoszczędzonych przez większość życia składek.

OFE a emerytura minimalna
Wiele osób obawia się, że prywatne koncerny działające w drugim filarze, mogą być niestabilne wobec zawirowań na rynku. Nikt nie może przewidzieć tego, czy przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie nastąpi krach i kryzys finansowy. Wybór Otwartych Funduszy Emerytalnych nie sprawi, że stracimy prawo do emerytury minimalnej. ZUS i tak dziesięć lat przed naszym przejściem na emeryturę, obliczy ile zgromadziliśmy składek, wyliczy średnią według wzoru: liczba składek podzielona przez przewidywaną długość życia. Ten ostatni wskaźnik podaje Główny Urząd Statystyczny. Jeżeli wyjdzie nam poniżej stawki minimalnej, ZUS ma obowiązek wyrównać naszą emeryturę do obliczonego wcześniej poziomu tej najniższej.

Ile wyniesie moja emerytura?
Tego niestety nie wie nikt. Nie wiemy jakie rządy są przed nami i jakie pomysły będą one miały na waloryzację składek. Nie wiemy jak inflacja wpłynie na wartość pieniądza w przestrzeni kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Zawsze istnieje ryzyko, że nasz fundusz może zbankrutować z powodu krachu na giełdzie i kryzysu finansowego (OFE inwestuje nasze składki na giełdzie).

Jedno jest pewne - jeżeli chcesz pozostać w OFE, nie odkładaj decyzji na ostatnią chwilę, uchronisz tym samym się przed kolejkami.

Komentarze

MIKIZDEW
04.07.2014 22:02:50
Cały czas narzekanie i oskarżanie a wy co robicie dla swego narodu?Dlaczego sami nie pojedziecie do Warszawy i im złości nie powiecie?Bo się boicię i przyzwycziliście się do obecnego systemu taka to prawda okrutna,POLACY OBUDŻCIE SIE
toto
04.07.2014 17:01:01
Żadnych konkretnych socjali tylko "pseudozapomogi" nam ofiarują jako łaskę królów nam panujących - jesteśmy republiką Europy a traktują nas jak ludy prymitywne z Korei lub Zambi
dyzma
04.07.2014 16:32:59
Tylko ZUS widać jak się dobrze gospodaruje pieniędzmi ,budynek jak się patrzy-poznasz Pana po cholewach a bidne OFE kasiorę wyprowadzają z Polski.A mnie się marzy żeby jedni i drudzy oddali mi moje fundusze ja wiem co bym z nimi zrobił i nie wyciągałbym ręki po jałmużnę
saxa
04.07.2014 14:39:55
jaki wybór????????????? skoro i tak za 5-10lat ktoś mnie i tak okradnie tak jak zrobił to Tusk z swoją ekipą ,Partia Oszustów....
Już raz dokonywaliśmy wyboru i co???
Nie ważne gdzie i tak emerytury nie powąchamy.....
*wiek emerytalny rośnie, więc kto dożyje
*ZUS jest rozrzutny i jedzie na długach
*w państwowej kasie też deficyt bo nawet kasę chcą dodrukowywać jak za PRL
*OFE przez tą reformę też straci na znaczeniu i obraca w tej chwili żadnymi środkami więc zysku nie będzie....
* a jak coś odłożymy to i tak nas okradną...


toto
04.07.2014 12:01:47
To będzie dziwna i tajemnicza decyzja naszego losu: doli i niedoli
sxz
04.07.2014 10:55:45
PO = złodzieje, okradli mnie z moich pieniędzy odkładanych na emeryturę.
Teraz OFE nie mogą się reklamować w tv. Tusk liczy, że większość ludzi zapomni to tych deklaracjach i będą mogli okradać jeszcze bardziej.
Brawo dla redakcji, że przypomina o tej ważnej sprawie.

Więcej informacji

region

Zaproszenie nad wodę do Byczyny

Dzisiaj, 08:46:23

Rada Młodzieży zaprasza na Olimpiadę Wędkarską Młodzieży dla członków uczestników PZW z Okręgu PZW w Sieradzu w dniu 04 lipca 2026r. Trwają zapisy chętnych.

0
region

Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą

Wczoraj, 22:17:33

Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.

4
Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Wczoraj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
09:28
Szedł Atanazy do Anny
Dana Lerska
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...