Dotacjami rozwiążą problem
Po blisko 17-tu latach nareszcie skończy się problem mieszkańców podsieradzkich Chałupek. Wieś w której jest ponad dwadzieścia domostw, nie ma dostępu do bieżącej wody.
Co gorsza przydomowe studnie, które dostarczały wodę do gospodarstw wyschły przez prowadzoną budowę trasy S8
- Były takie lata, że tu była woda w studniach, nikt jej nie badał ale była przezroczysta. Jakoś tak od 17 lat ta woda się popsuła, jest jak herbata i brakuje jej w studniach. Ten problem nie występuje u wszystkich ale my mieszkamy najbliżej rzeki, a najszybciej nam wody brakuje - skarży się Teresa Wrąbel, sołtys wsi Chałupki.
Rozwiązaniem będą studnie głębinowe realizowane z pomocą gminy. Pompy mają być osadzone na głębokości 24 metrów pod ziemią, dla porównania studnie, które można sportkać można na podwórkach kopane są najczęsciej na głebokość około pięciu metrów. Pierwszy obiekt eksperymentalnie zamontowano u sołtyski wsi Chałupki.
- U nas jest założona ta woda i trochę się mieszkańcy buntują, bo teraz są jakieś problemy ze sporządzeniem umowy i to się wszystko przeciąga - mówi sołtyska Chałupek
Technologicznie studnia sprawdza się w stu procentach. Problem polega jednak na tym, że nie każdego stać na wybudowanie głębionowej studni. Jak się okazuje koszt instalacji urządzeń oraz zrobienia odpowiedniego odwiertu to koszt mniej więcej 10 tys. zł. Władze gminy uchwaliły jednak, że na wykopanie przydomowych studni mieszkańcy otrzymają dotację.
- Mieszkańcy otrzymają dotację w wysokości 90 procent kosztów inwestycji. Resztę będą musieli dołożyć z własnej kieszeni - tłumaczy Jarosław Kaźmierczak, wójt gminy Sieradz.
Nabór wniosków do budowy studni ma rozpocząć się w sierpniu, a wszystkie prace związane z podłączaniem mieszkańców do wody mają zakończyć się do końca tego roku.
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Dzisiaj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Dzisiaj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Dzisiaj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

Komentarze