Oszust metodą na wnuczka zatrzymany przez policjantów
Sieradzcy kryminalni zatrzymali 21-latka z Łodzi, który uczestniczył w oszustwie metodą "na wnuczka". Policjanci ustalili, że mężczyzna w całym procederze, pełnił funkcję tzw. odbieraka. Został zatrzymany krótko po tym, jak odebrał pieniądze od oszukanej seniorki. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego 3 miesięczny tymczasowy areszt.
17 czerwca 2026 roku około godziny 20.00 do 90- letniej seniorki zadzwoniła kobieta, podająca się za jej wnuczkę. Zrozpaczona rozmówczyni twierdziła, że spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebuje dużo pieniędzy, aby "wykupić się" z aresztu. Rzekoma wnuczka poinformowała kobietę, że skontaktuję się z nią inna osoba, która poinstruuje ją w jaki sposób ma przekazać gotówkę.
Po kilku minutach zadzwonił do niej mężczyzna, informując, że potrzebuje 70 tysięcy złotych tytułem kaucji za spowodowany przez jej wnuczkę wypadek. Cały czas prowadził z seniorką rozmowę telefoniczną, zakazując jej rozłączania się. Za kilka minut do drzwi staruszki zapukał mężczyzna, twierdząc, że przyjechał po pieniądze na wykupienie wnuczki z "aresztu". Seniorka przekazała oszustowi prawie 63 tysiące złotych.
W wyniku intensywnych czynności operacyjnych i wcześniejszych ustaleń, policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali rzekomego wnuczka na klatce schodowej bloku. Był to 21-letni mieszkaniec Łodzi. W wyniku przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nim saszetkę z pieniędzmi przekazanymi przez seniorkę. Łącznie kryminalni odzyskali prawie 63 tysiące złotych, które zostaną zwrócone oszukanej 90-latce.
Mężczyzna został przewieziony do komendy i trafił do policyjnej celi. Okazało się, ze w przestępczym procederze pełnił funkcję "odbieraka". Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na to, aby Prokurator Rejonowy w Sieradzu przedstawił 21-latkowi zarzut oszustwa. Po uwzględnieniu wniosku Prokuratora Sąd orzekł wobec podejrzanego 3 miesięczny tymczasowy areszt. Za dokonane przestępstwo grozi mu do 8 lat pobawienia wolności. Mężczyzna był wcześniej notowany przez policję.
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę!
Oszuści wykorzystują zaufanie, emocje oraz chęć niesienia pomocy bliskim. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest oszustwo "na wnuczka", "na członka rodziny", "na policjanta" czy "na prokuratora". Przestępcy dzwonią do swoich ofiar, podszywając się pod krewnych lub funkcjonariuszy służb, informując o rzekomym wypadku, nagłej chorobie czy konieczności przekazania pieniędzy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.
Pamiętajmy, że w przypadku otrzymania takiego telefonu należy zachować spokój, rozłączyć się i samodzielnie skontaktować z członkiem rodziny lub osobą, za którą podaje się rozmówca. Warto również skonsultować sytuację z bliskimi oraz powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Szczególną troską otoczmy osoby starsze. Rozmawiajmy z seniorami o zagrożeniach związanych z działalnością oszustów i przypominajmy im, aby nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym osobom. Czujność, zdrowy rozsądek i weryfikowanie informacji mogą uchronić przed utratą oszczędności całego życia.
Komentarze
Więcej informacji
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Dzisiaj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wręczenie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu - spot filmowy "Znam poradnik bezpieczeństw
Dzisiaj, 12:51:12
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono nagrody uczniom Szkoły Podstawowej w Krokocicach za zajęcie 2. miejsca w ogólnopolskim konkursie na spot filmowy. Młodzi autorzy wykazali się dużą kreatywnością i wiedzą z bezpieczeństwa pożarowego, przygotowując pracę, która została wysoko oceniona na szczeblu ogólnopolskim.

Dodaj komentarz