Historia wraca nad Wartę
Strzały, wybuchy i dramatyczne sceny sprzed ponad 87 lat znów rozegrają się nad Wartą. Beleń w gm. Zapolice ponownie na jeden dzień zamieni się w pole bitwy z września 1939 roku.
5 września Beleń ponownie cofnie się do pierwszych dni II wojny światowej. Na terenach nad Wartą, gdzie w 1939 roku toczyły się realne walki, odbędzie się inscenizacja Bitwy nad Wartą. W programie zaplanowano rekonstrukcję z udziałem grup historycznych, pokaz sprzętu wojskowego i efektów pirotechnicznych.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 piknikiem historycznym. W planie są między innymi ekspozycje pojazdów i wyposażenia wojskowego, wystawa "Powiat zduńskowolski na wrześniowych ścieżkach", stanowiska edukacyjne, w tym prezentacje VR, oraz stoiska kół gospodyń wiejskich.
O godz. 16:00 zaplanowano wprowadzenie historyczne, a godzinę później główną część wydarzenia, czyli inscenizację Bitwy nad Wartą. Widowisko odtwarza przebieg walk obronnych prowadzonych przez polskie oddziały na linii rzeki oraz epizody związane z działaniami piechoty i sprzętu wojskowego.
Po zakończeniu rekonstrukcji odbędzie się defilada grup rekonstrukcyjnych około godziny 18:30. Dzień zakończy się symbolicznym upamiętnieniem ofiar. O godz. 20:00 zaplanowano zapalenie zniczy.
Obchody będą kontynuowane 6 września w Strońsko. O godz. 11:00 na cmentarzu przy kwaterach wojennych odbędzie się uroczysta msza święta, poprzedzona zbiórką pocztów sztandarowych.
Inscenizacja w Beleniu należy do największych wydarzeń historycznych w regionie Zduńska Wola. Co roku przyciąga mieszkańców powiatu oraz gości spoza regionu, łącząc element widowiska z upamiętnieniem wydarzeń z 1939 roku.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
26.06.2026 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
26.06.2026 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Zabawa pod chmurką na Rynku
Wczoraj, 05:50:23
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.
Komentarze