235 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej, następnie główna część obchodów na placu przy pomniku marszałka J. Piłsudskiego. Sieradzanie zaakcentowali dziś 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była drugą po amerykańskiej na świecie.
Na placu u zbiegu ulic Kościuszki oraz Żwirki i Wigury zgromadzili się m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, delegacje ugrupowań politycznych, ale też młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Kompanię honorową wystawiła 15 Sieradzka Brygada Łączności. Na placu stanęły też pododdziały funkcjonujących w mieście służb mundurowych.
- 235 lat temu Sejm Wielki kierując się chęcią zakończenia chaosu i bezładu w państwie uchwalił Konstytucję 3 Maja. Był to dokument wyjątkowy, bo pierwszy w Europie i drugi na świecie po konstytucji amerykańskiej. W nowoczesny sposób regulował on ustrój państwa. A powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wybitnych Polaków. Zależało im na silnej i suwerennej Rzeczpospolitej - powiedział do zgromadzonych Mariusz Bądzior, Starosta Sieradzki.
Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci. Była też wojskowa salwa honorowa, a o oprawę muzyczną obchodów zadbała Miejska Orkiestra Dęta OSP Sieradz. Przy pomniku J. Piłsudskiego poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów. W Sieradzu w obchodach uczestniczyli dziś m.in. parlamentarzyści; prof. Michał Seweryński, senator RP oraz posłowie na Sejm Jolanta Zięba - Gzik i Piotr Polak.
Podczas uroczystości żołnierze oraz pracownicy cywilni 15. SBŁ odbierali awanse na wyższe stopnie służbowe, a także odznaczenia i wyróżnienia.
Więcej informacji
Poetyckie wieczory w regionie
Dzisiaj, 09:59:53
Wieczór poetycko - muzyczny "Wianki ze strun i słów" rozpocznie się dziś o godz. 18:00 w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu. Jutro w Warcie o tej samej porze zaplanowano "Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle".
Sieradz. Prezydent bez absolutorium budżetowego i wotum zaufania
Dzisiaj, 09:28:44
Obradowała wczoraj Rada Miejska w Sieradzu. W kluczowych dwóch głosowaniach wyniki były na niekorzyść prezydenta miasta. Paweł Osiewała w komentarzu dla Naszego Radia - ruch opozycji był przewidywalny.
Już w tę niedzielę święto lawendy
Wczoraj, 14:26:12
To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.
Komentarze