Upamiętnili Zakładników z 1939r.
Mija 86 lat od rozstrzelania przez Niemców grupy Sieradzkich Zakładników. Tą tragiczną kartę w historii Sieradza upamiętnili wczoraj jego mieszkańcy. Na obchody zaprosił Prezydent Sieradza oraz Hufiec ZHP w tym mieście noszący imię Zakładników.
Obchody rozpoczęła msza św. w kościele p.w. Św. Ducha na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego. Zgromadzeni przeszli potem przed mogiłę zbiorową pomordowanych, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Na mogile składano potem wiązanki kwiatów.
W listopadzie 1939r. Niemcy aresztowali 62 sieradzan tłumacząc to obawą o ewentualne rozruchy w mieście na Święto Niepodległości. Okupanci doskonale wiedzieli kogo aresztować.
Do sieradzan dołączono też grupę nauczycieli oraz urzędników ze Zduńskiej Woli. Z grupy aresztowanych wybrano potem 20 osób, które przewieziono z sieradzkiego więzienia na cmentarz żydowski w Dzigorzewie. Tam pod murem przy dole śmierci ginęli od strzału w głowę.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Zabawa pod chmurką na Rynku
Dzisiaj, 05:50:23
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.
Komentarze