Pielgrzymując z Reymontem
Ten spektakl dziś w Powiatowej Bibliotece Publicznej wystawi Łódzki Dom Kultury, który z rozmachem obchodzi "Rok Władysława Stanisława Reymonta". Mieszkańcy Sieradza będą mieli okazję zobaczyć ten monodram Jana Jakubowskiego.
Spektakl oparty jest na tekście "Pielgrzymka do Jasnej Góry", uważanym za pierwszy polski reportaż. W maju 1894 roku Reymont towarzyszył w drodze grupie pątników, by dla jednej z gazet opisać wydarzenie, które - oprócz wymiaru religijnego - miało również charakter patriotyczny. Uroczystości na Jasnej Górze odbywały się wówczas z okazji setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej.
Adaptacji tekstu podjął się Piotr Grobliński, który wraz z Janem Jakubowskim odpowiada także za reżyserię przedstawienia. Za projekcje wideo odpowiada Jan Grobliński.
Premiera spektaklu odbyła się 30 maja 2025 roku w Łódzkim Domu Kultury, po wakacjach monodram zostanie ponownie zaprezentowany zarówno w Łodzi, jak i w regionie. Dziś można go obejrzeć w PBP w Sieradzu, początek o godz. 18:00, wstęp wolny.
Obsada i twórcy:
- Występuje: Jan Jakubowski
- Reżyseria: Piotr Grobliński, Jan Jakubowski
- Adaptacja: Piotr Grobliński
- Projekcje wideo: Jan Grobliński
Więcej informacji
Włodarz skwitowany pozytywanie
Dzisiaj, 10:56:01
12 czerwca br. odbyła się XV Sesja Rady Gminy Wróblew. Niewątpliwie, najważniejszymi punktami obrad były głosowania nad udzieleniem Wójtowi Gminy Wróblew - Tomaszowi Woźniakowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Wróblew za 2025 rok.
Festyn Rodzinny w Tubądzinie
Wczoraj, 16:13:24
W Parku Muzeum Walewskich w Tubądzinie odbył się Festyn Rodzinny, który był podsumowaniem tygodniowego pleneru malarskiego zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Wróblew. Wydarzenie połączyło prezentację efektów pracy młodych artystów z bogatym programem kulturalnym i licznymi atrakcjami dla mieszkańców.