Co dalej z Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego?
Miasto Sieradz od początku wiązało z tą inwestycją spore nadzieje. Dziś wygląda na to, że jej realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania. Chodzi o Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Choć nikt tego oficjalnie w Sieradzu nie potwierdza to w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje, że centrum będzie, ale... w Łowiczu.
- Nie bardzo wiem co dalej planuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w Łodzi. Pojawiają się w przestrzeni publicznej różne argumenty. Pierwsze, z którymi zetknęliśmy się to był czerwiec ubiegłego roku. Od Zarządu Województwa Łódzkiego docierały informacje, że mocno zastanawiają się nad tym co dalej z tymże centrum w Sieradzu. Miasto jest tymczasem takim integratorem w południowo - zachodniej części naszego województwa. Dziwią mnie też wypowiedzi medialne burmistrza Łowicza o centrum folkloru i jego budowie w tamtym mieście bez jakiejkolwiek konsultacji w tej sprawie z prezydentem Sieradza. Mam wrażenie, że tam już strzelają korki od szampana, tymczasem miasto Sieradz nie ma oficjalnej decyzji Zarządu Województwa Łódzkiego w tej sprawie - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Do tego tematu odniósł się niedawno w mediach społecznościowych Maciej Sulgan, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego w nawiązaniu do grudniowej sesji, gdy temat centrum folkloru został poruszony.
- Centrum powstanie, ale w Łowiczu i za o wiele mniejszą kwotę niż ta, którą mieliśmy wydać tutaj u nas w Sieradzu. Przyczyn dla tej decyzji jest więcej. To chociażby działka na terenie zalewowym w bliskiej odległości od rzeki Żegliny, brak zabezpieczonych na budowę 70 milionów złotych w budżecie województwa. Nie do utrzymania był też termin realizacji zadania do lutego 2027 roku. Aby go dotrzymać prace powinny ruszyć najpóźniej wiosną ubiegłego roku - powiedział dla Naszego Radia radny M. Sulgan.
W tej sprawie trzeba też dodać jeszcze jedno. Pod CFWŁ miasto Sieradz przekazało nieodpłatnie władzom województwa wspomnianą działkę przy Żeglinie. Jeżeli centrum w tym mieście nie powstanie to prezydent P. Osiewała jasno deklaruje, że będzie oczekiwał zwrotu tego terenu.
Więcej informacji
"Wilk Polarny" ze Zduńskiej Woli bije kolejne rekordy w ekstremalnym morsowaniu
Dzisiaj, 14:55:04
Zduńskowolanin Darek Piekarczyk, zwanym "Wilkiem Polarnym" ma na swoim koncie kolejne sukcesy w ekstremalnym morsowaniu. Uczestniczył w Ice Game 2.0 - wyzwaniu polegającym na spędzeniu 24 godzin w chłodni. Ustanowił rekord świata w najdłuższym przebywaniu w chłodni.
Old Derby wracają. W Zduńskiej Woli zagrają dla Leosia
Dzisiaj, 16:00:49
Już 20 czerwca 2026 roku o godz. 17:00 stadion PMOS przy ul. Dolnej 41 w Zduńskiej Woli ponownie stanie się miejscem wyjątkowego piłkarskiego spotkania. Przed nami IV Charytatywne Old Derby, czyli mecz legend Pogoni Zduńska Wola i Warty Sieradz. Na murawę wrócą zawodnicy, którzy przed laty tworzyli historię obu klubów, rywalizowali w derbowych pojedynkach i przez wiele sezonów byli ważną częścią lokalnego futbolu.
Podsumowanie długiego czerwcowego weekendu na drogach w regionie
Dzisiaj, 13:32:22
Policjanci z naszego regionu podsumowali działania prowadzone od 3 do 8 czerwca w związku ze świętem Bożego Ciała. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, dbając o płynność ruchu, reagując na wykroczenia oraz prowadząc kontrole drogowe.
Komentarze