Podsumowanie działań edukacyjnych
W sali edukacyjnej Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu podsumowano wczoraj wspólny projekt edukacyjny Związku Komunalnego Gmin Czyste Miasto, Czysta Gmina oraz ASEKOL PL Organizacja Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wspólnie z ENVIROPOL PL Sp. z o.o., pn. Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz Szkoły z Koźminka, Opatówka, Wróblewa, Wągłczewa oraz Sieradza zajęły czołowe miejsca w konkursie.
Projekt edukacyjny połączony był z X edycją Ogólnopolskiego Konkursu polegającego na zbiórce kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego. Dodatkowo organizator (ASEKOL PL) przeznaczył nagrody dla placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina&rdquo, za zebranie największej ilości "elektrośmieci".
W ramach projektu w każdej ze zgłoszonych szkół przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów. Nasi edukatorzy odwiedzając 40 szkół podstawowych i 11 przedszkoli przeprowadzili prawie 150 godzin zajęć edukacyjnych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 5 500 uczniów.
Z terenu Związku Komunalnego Gmin Czyste Miasto, Czysta Gmina, do projektu edukacyjnego przystąpiło 51 placówek oświatowych (szkół podstawowych i przedszkoli) z miasta Kalisza, Sieradza i Turku oraz z gmin: Blizanów, Błaszki, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Dobra, Godziesze Wielkie, Goszczanów, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Sieradz i Wróblew.
W ramach projektu zorganizowany został konkurs na zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do którego przystąpiło 17 placówek oświatowych z terenu Związku Komunalnego Gmin, które łącznie zebrały prawie 28 ton elektroodpadów. W dniu 24 września nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród dla szkół, które do niego przystąpiły. Konkurs został podzielny na trzy poziomy, na ogólnopolski, wojewódzki oraz lokalny przewidziany dla szkół z terenu Związku.
I miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II z Moskurni, która uzbierała 4 807 kg elektroodpadów.
II miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie wielkopolskim zajęła Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego z Opatówka, która uzbierała 4 178 kg elektroodpadów.
III miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie I w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa z Wróblewa, która uzbierała 3 940 kg elektroodpadów.
IV miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie II w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki z Wągłczewa, która uzbierała 2 563 kg elektroodpadów.
V miejsce w konkursie lokalnym a jednocześnie III w województwie łódzkim zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej z Sieradza, która uzbierała 2 149 kg elektroodpadów.
Celem projektu oprócz zbierania elektroodpadów było zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, a zwłaszcza ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami.
Pracownicy Związku zwracali uwagę na zagrożenia jakie może generować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie zostanie poddany utylizacji w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów. Działania edukacyjne skierowane były do najmłodszych mieszkańców Związku.
Więcej informacji
"Wilk Polarny" ze Zduńskiej Woli bije kolejne rekordy w ekstremalnym morsowaniu
Dzisiaj, 14:55:04
Zduńskowolanin Darek Piekarczyk, zwanym "Wilkiem Polarnym" ma na swoim koncie kolejne sukcesy w ekstremalnym morsowaniu. Uczestniczył w Ice Game 2.0 - wyzwaniu polegającym na spędzeniu 24 godzin w chłodni. Ustanowił rekord świata w najdłuższym przebywaniu w chłodni.
Old Derby wracają. W Zduńskiej Woli zagrają dla Leosia
Dzisiaj, 16:00:49
Już 20 czerwca 2026 roku o godz. 17:00 stadion PMOS przy ul. Dolnej 41 w Zduńskiej Woli ponownie stanie się miejscem wyjątkowego piłkarskiego spotkania. Przed nami IV Charytatywne Old Derby, czyli mecz legend Pogoni Zduńska Wola i Warty Sieradz. Na murawę wrócą zawodnicy, którzy przed laty tworzyli historię obu klubów, rywalizowali w derbowych pojedynkach i przez wiele sezonów byli ważną częścią lokalnego futbolu.
Podsumowanie długiego czerwcowego weekendu na drogach w regionie
Dzisiaj, 13:32:22
Policjanci z naszego regionu podsumowali działania prowadzone od 3 do 8 czerwca w związku ze świętem Bożego Ciała. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, dbając o płynność ruchu, reagując na wykroczenia oraz prowadząc kontrole drogowe.