24.07.2022 17:38:33

Jazda z najlepszymi

Zakończyły się mistrzostwa Polski w parakolarstwie szosowym. Zawody odbyły się w Zduńskiej Woli. Na starcie pojawiło się 82 kolarzy. Niestety na trasie wyścigu doszło też do kolizji.

Zmagania trwały przez dwa dni. Wczoraj odbyła się indywidualna jazda na czas na dystansie 10,3 km. Dziś odbył się wyścig ze startu wspólnego. Tutaj kolarze w zależności od kategorii rywalizowali na 41,2 km lub 72,1 km.

Jednym z triumfatorów był trzykrotny mistrz igrzysk paraolimpijskich Rafał Wilk. Startował w kategorii MH4 i wygrał zarówno w wyścigu ze startu wspólnego, jak i w indywidualnej jeździe na czas. Największe sukcesy odnosił na igrzyskach w Londynie w 2012 roku. Zdobył wtedy dwa złote medale. Cztery lata później w Rio de Janeiro wywalczył mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie. Do 2006 roku Rafał Wilk trenował żużel. Na torze uległ wypadkowi, po którym zaczął odnosić sukcesy w parakolarstwie.

Podczas wyścigu ze startu wspólnego miał też miejsce nieprzyjemny incydent. W dwóch zawodników wjechało auto. Jeden z kolarzy po wymianie koła zdołał dokończyć zmagania, drugi musiał zrezygnować z dalszego udziału. Do takiej sytuacji doszło, mimo że trasa była zabezpieczana.

Organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START oraz Powiat Zduńskowolski.