Cała Polska w czerwonej strefie. Zmiany w obostrzeniach na terenie całego kraju
Cała Polska od soboty strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaleca się seniorom, aby pozostali w domu, restauracje, kluby i kawiarnie będą mogły oferować jedynie posiłki na wynos, wprowadza się zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.
Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną.
- Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej - podkreślił Morawiecki.
Ponadto, jak poinformował premier, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.
Morawiecki podkreśla, że trzeba ok. 10-14 dni, by odczuć skutki wprowadzonych restrykcji.
- Od przyszłego tygodnia doświadczymy pierwszych zmian związanych z nauką zdalną dla szkól ponadpodstawowych - mówi premier.
Decyzja na temat ewentualnego zamknięcia cmentarzy zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni podkreślił premier, zaapelował jednak, aby 1 listopada pozostać w domu.
Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
Rząd uruchsmia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Senioró.
W ramach akcji #WspierajSeniora:
- seniorzy, którzy zdecydują się pozostać dla bezpieczeństwa w domu, mogą otrzymać wsparcie przy realizacji niezbędnych potrzeb.
tel. 22 505 11 11 - wolontariusze, którzy chcą pomóc mogą zgłosić się poprzez stronę www.wspierajseniora.pl
Więcej informacji
Porażka i niewykorzytany karny
Wczoraj, 22:18:32
Nieudany początek baraży o awans do IV ligi w wykonaniu rezerw Warty Sieradz. W pierwszym meczu półfinałowym Sieradzanie przegrali na wyjeździe ze Startem Brzeziny 0:2 i zmarnowali rzut karny. W sobotę odbędzie się spotkanie rewanżowe.
Na Cztery Łapy - na nowe domy czekają Spinka, Kama i Alex
Dzisiaj, 06:00:42
W programie "Na Cztery Łapy" o 14:15 poznacie trzech wyjątkowych psich seniorów z Funny Pets w Czartkach. Spinka, Kama i Alex mają za sobą wiele trudnych doświadczeń, ale każdego dnia pokazują, jak wielką siłę daje cierpliwość, spokój i zaufanie budowane małymi krokami. To historia o odwadze, przełamywaniu lęków i nadziei na własny dom.
"Modelik" zaprasza na wystawę modeli z klocków
Wczoraj, 15:59:23
Na kolejną wystawę zaprasza działająca w Zduńskiej Woli Grupa Miłośników Modeli i Modelarstwa "Modelik". W najbliższy weekend, a także tydzień później (27 i 28 czerwca) w siedzibie Ochotniej Straży Pożarnej w tym mieście będzie można oglądać modele z klocków konstrukcyjnych.

Komentarze