Co z tym herbem?
Niby prosty - czerwone tło, orzeł i brama - tak w skrócie wygląda herb Sieradza. Jak się jednak okazuje potrafi on przysporzyć sporo problemów.
Nie tylko urzędnikom, ale i samym mieszkańcom, którzy nie zawsze wiedzą jak herb powinien wyglądać. Można zobaczyć go chociażby na Starówce, ale i tu pojawiają się pewne nieścisłości:
-Herb jest przy wejściu na przykład na Rynek i tam miano do mnie pretensje, że nie ma tutaj krat. Nie dało się tych krat umieścić, bo to wykonano z kostki. Na urzędzie miasta mamy herb z metalu. - przyznaje prezydent Jacek Walczak.
I w przypadku herbu na budynku urzędu kolorystyka jest zupełnie inna niż ta, która występuje w oryginalnym wzorze. Dodatkowo jest mało widoczny, bo zasłania je rosnące obok drzewo. Jeden z naszych słuchaczy znalazł jeszcze jeden błąd - na bramie umieszczonej na ul. Kościuszki głowa orła skierowana jest w złą stronę.
Teoretycznie każdy mieszkaniec powinien wiedzieć jak wygląda herb miasta, z którego pochodzi, lub w którym mieszka. Teoretycznie, bo praktycznie wygląda to zupełnie inaczej:
%relacja01%
Mówili pytani przez nas sieradzanie. Drobne błędy, które pojawiają się w przypadku sieradzkiego herbu mogą wydać się błahe, ale historycy przypominają - za każdym szczegółem idzie symbolika:
-Mury z basztami i bramą to ogólny symbol miasta, krata w bramie oznacza jego obronność, a fakt, że jest uniesiona symbolizuje taki otwarty charakter miasta. To, że Sieradz jest miastem bardzo gościnnym dla wszystkich. Orzeł jest oczywiście symbolem tego, że Sieradz przynależy do Polski. - mówi historyk Anna Piestrzeniewicz.
Sam prezydent zawsze ma wpięty herb w marynarkę, a jego kolorystyka i symbolika jest mu bardzo dobrze znana. Przyznał jednak, że błędy na Starówce są niewielkie i nie powinny mieć wpływu na ogólną wiedzę dotyczącą samego herbu. Pytanie tylko czy w kwestii takich symboli można pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa od oryginału.
Więcej informacji
Piknik "Bezpieczne Wakacje" - MotoChallenge
Wczoraj, 21:07:54
Na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu odbył się organizowany przez Nasze Radio i Team50 Sieradz Piknik "Bezpieczne Wakacje". W trakcie imprezy odbyła się III runda zawodów sprawnościowych dla kierowców MotoChallenge.
Dobre starty na Monzie
Wczoraj, 16:57:16
Kolejne punkty Jana Przyrowskiego w Formule Regionalnej. Kierowca zespołu RPM startował na słynnym torze Autodromo Nazionale di Monza.
Włyń w kolorze złota
Wczoraj, 09:40:54
Sześć medali zdobyli reprezentanci klubu ULKS "28" Włyń na mistrzostwach Polski U13 i U15 w Ełku. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stała Hanna Kaźmierczak.
Komentarze
Tandetę ( dla większości to jest cool i ja to szanuję choć nie rozumiem ).
Chodzi o to by była ciemnota - ona ma mniejsze potrzeby, nimi się lepiej steruje.
Ale jeszcze są ludzie , którzy zwracają uwagę na szczegóły i proszę uszanuj to ( może na szczęście dla Ciebie jest ich coraz mniej ).
I tak będzie!!!
walczak nie widzi problemu, może być...
Cz Ty telefonując do kogoś możesz załatwić współmałżonkowi pracę?
walczakowi jeszcze nic się nie udało, jeszcze nic nie zrobił dobrze - chyba że czego nie dostrzegłem.
od przegranych spraw sądowych, po zegar, poprzez ogromny wzrost zadłużenia miasta.
może jakie miasto takie sukcesy
1) Herb wykonany poprawnie
2) Ktoś z firmy, która to montowała przypadkowo przykręcił to odwrotnie
Ale jasne, prezydent to powinien nawet patrzeć jak robotnik śrubokręt trzyma :/ Sam nie jestem wielkim zwolennikiem Walczaka, ale jeszcze na tyle myślę, żeby nie doszukiwać się jego błędów tam, gdzie ich nie ma. Można się czepiać o ceny wody, ścieków, śmieci - ale nie tego, że robol niepoprawnie przykręcił herb. Tym bardziej, że to jest do poprawienia na miejscu.
RADY MIEJSKIEJ W SIERADZU
z dnia 26 listopada 2009 r.
w sprawie Statutu Miasta Sieradza
Orzeł Biały na herbie miejskim mówi przede wszystkim, że miasto jest miastem królewskim, bo tylko król mógł nadać prawo używania na herbie miasta Orła Białego. Niewiele polskich miast ma w swym herbie taki symbol, a te które go mają są z reguły najstarszymi miastami oraz wiele z nich odegrało znacząca role w naszej historii.
Gdyby było tylko tak jak mówi pani historyk, że orzeł jest zaledwie symbolem przynależności do Polski, to dlaczego żadne z POLSKICH miast, które w ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniało herby czy uzyskiwało nowe, nie zafundowało sobie w herbie Orła Białego? Otóż dlatego, że komisja heraldyczna NIGDY nie wyraziłaby na to zgody. Rozdział z Orłem Białym w herbie jest już raczej zamknięty na dobre.
Sieradz Gościnny Dla Rozboju.
I chyba nie tylko!!!
Jak coś nie potrafię wykonać to się za to nie biorę!!
I nie życzę sobie robić żartów z mieszkańców , choćby na szczeblu lokalnym !!!
TEN CZŁOWIEK TO SAME POMYŁKI W DZIAŁANIU